"Бринить-співає наша мова,
Чарує, тішить і п'янить."
Дійсно, без мови народ — ніщо. Тільки та людина, яка вчить, любить рідну мову, має право називатися Людиною, має право бути серед тих, кого любить, адже вони цінують свою мову і намагаються передати у спадок своїм нащадкам велику, непохитну любов до рідного слова.
Якщо ж забути про рідну мову, то ніхто не дізнається про історію її народу, бо тільки словами рідної мови можна передати те, що відбувалося багато століть тому. Той народ піде в небуття, втратить свій «голос» — мову. Недарма стверджував Володимир Сосюра:
О мово рідна! Їй гаряче
віддав я серце недарма.
Без мови рідної, юначе,
й народу нашого нема.
Рідна мова починається з маминої колискової, з батьківського мудрого слова-поради, з пісні, з жарту, з любові. Вона вміщує в собі весь світ, який сповнений дива, незвичайних почуттів та краси.
До міжнародного дня рідної мови, у Волоківській ЗОШ І-ІІІ ст. було проведено ряд виховних заходів, таких різних та неповторних за своїм змістом. Найцікавішим видався конкурс «Казкар» який пройшов у 3-х класах. Учні створювали казку під назвою: «Мова – країна див», стаючи таким чином, справжніми творцями слова. Вони створили власні образи лисички, зайчика, ведмедика та мишки, які дружно побували у чарівній країні – Мові, де навчилися багато гарних слів, таких, як : дякую, будь ласка, добрий день т.і.
У 7-9-х класах був проведений такий цікавий конкурс, як «Грамотій», під час якого учні разом з вчителькою писали диктант на тему «Рідна мова».
У 10-11-х класах учні провели конкурс «Слів у мові мільйон…». Тут вони мали обрати одне висловлювання і обґрунтувати його. Майже всі учні вибрали висловлювання : «Мова – це віконця, через які людина бачить світ».
Учні 5-го та 8-го класу придумали до свята рідної мови власний конкурс: вони мали знайти і написати афоризми про мову….
Варто зазначити, що до Дня рідної мови, також був написаний єдиний диктант на рідній мові (румунській) : «Avem o singura tara - Ucraina».
Цей день був дуже цікавим та різноманітним. Вкотре наші учні зрозуміли одну важливу річ: через мову кожна людина дотикається до безсмертя свого народу. Це означає, що :
Народ без мови — це обмова,
Народ без мови — не народ.
Живе мова — живе народ...
|