Літні канікули для вихованців Глибоцького центру туризму та краєзнавства були насиченими, цікавими і змістовними. Учні пройшли туристськими маршрутами гірськими масивами Українських Карпат, на катамаранах Черемошем та Прутом, на велосипедах теренами Чернівецької області та Молдови.
Наші вихованці у червні стали переможцями обласного краєзнавчого зльоту (до речі, вшосте) та представляли Чернівецьку область на 10 Всеукраїнському зльоті юних туристів-краєзнавців, що відбувся у селі Осій на Закарпатті.
Фінансову підтримку для участі команди у цьому заході надав Чернівецький обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді.
На зліт прибули представники 18 регіонів України. П’ять днів зльоту були надзвичайно насиченими і участь у численних конкурсах та змаганнях вимагала теоретичних знань, вмінь та навиків з різних видів краєзнавства, спортивного орієнтування, пішохідного туризму. Поряд зі здоровою конкуренцією панували дружба, доброзичливість.
Задля ефективної участі у змаганнях на дистанції «Туристсько-краєзнавчий експедиційний маршрут» учасники команди розподілили обов’язки: за виконання практичних завдань з історії відповідав Іван Лодба з Молодіївської ЗОШ І-ІІІ ст., з екології - Олександра Качуляк зі Старововчинецького ліцею, з археології – учениця Опришенської ЗОШ І-ІІІ ст. Христина Бірев, завдання з етнографії виконувала Ольга Коваль, а за правильним проходженням технічних етапів слідкували Крістіна Банилівська, Олександра Ткачук та Наталія Горобець – учениці Глибоцької ЗОШ І-ІІІ ст. Капітаном команди був Владислав Цибуляк, учень Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ст., неодноразовий переможець і призер Всеукраїнських олімпіад з географії, обласних краєзнавчих олімпіад. Крім роботи на станціях з географії та геології, Владислав відповідав за загальний результат команди. Якісна підготовка і досвід участі у попередніх змаганнях всіх учасників стали запорукою високого результату в основному виді програми зльоту – команда посіла сходинку срібних призерів.
Краєзнавчий конкурс «Творчі майстерні» передбачав захист пошуково-дослідницьких робіт, проведених загонами навчальних закладів упродовж останніх двох років. Виступи глибоцьких краєзнавців отримали високу оцінку журі. Вони стали переможцями та призерами у чотирьох номінаціях з шести. Так, кращою у майстерні «Етнографія» була визнана пошуково-дослідницька робота Ольги Коваль «Свашки співали, весіллям заправляли» (керівник Коваль Юлія Степанівна). Дівчина розповіла про весільну обрядовість буковинців, представила збірочку зібраних весільних пісень із населених пунктів Глибоцького району, а також майстерно виконала декілька з них.
Перше місце у секції «Історія» посів Іван Лодба. Під керівництвом вчителя історії Молодійської ЗОШ І-ІІІ ст. Глевко В.М. учень зібрав та записав спогади свідків голокосту у рідному селі. Він оприлюднив прізвища тих сміливців – земляків різних національностей і віросповідань, які, наражаючи на небезпеку особисте життя та свою родину, рятували людей єврейської національності. Його пошуково-дослідницька робота «Голокост у селі Молодія в роки ІІ Світової війни» отримала максимальну кількість балів, що було найкращим показником серед усіх обласних команд України.
У секції «Археологія» Христина Бірев представляла роботу «Таємниці цитаделі на Дністрі» і посіла друге місце. Вихованка гуртка «Юні археологи» разом зі своїм керівником Боднарюком Миколою Івановичем та друзями по гуртку брала участь у дев’ятій археологічній експедиції на території Хотинської фортеці. Юні археологи знайшли чимало артефактів і доповнили знання з минулого фортеці – одного з чудес України.
Бронзовим призером на секції «Географія» став Цибуляк Владислав, представивши роботу «Дослідження рекреаційно-туристських об’єктів Прут-Сіретського та Прут-Дністровського межиріч у Чернівецькій області» (керівник Меленко О.В.). Під час краєзнавчої експедиції група вихованців Глибоцького ЦТКСЕУМ дослідила та описала стан унікальних об’єктів – пам’яток природи, історії та археології на теренах Чернівецької області, які необхідно рекомендувати для відвідування групам учнівської молоді.
Високу оцінку на секціях «Геологія» та «Екологія» отримали роботи Наталії Горобець та Олександри Качуляк. Наталка представила роботу «Бальнеологічні ресурси як базова основа розвитку рекреаційної сфери Глибоцького району» (керівник Ванхала М.К.), у якій розповіла про мінеральні джерела Глибоччини та лікувальні властивості синьої глини в урочищі «Глеї». У підсумку четверте місце.
Олександра Качуляк у своїй доповіді «Природа не храм, а майстерня, і людина в ній – працівник» представила роботу експедиційного гурту «Космо», яким керує заступник директора з виховної роботи Старововчинецького ліцею, керівник гуртка Глибоцького центру туризму Ніна Іванівна Лук’ян (вона ж була керівником команди Чернівецької області на зльоті). Упродовж року юні екологи проводили різні акції: висаджували дерева, озеленювали шкільні приміщення, майстрували годівнички для птахів, вивчали рідкісну флору і фауну свого краю, тощо. За оцінками журі робота посіла шосте місце.
За сумою балів, отриманих учасниками в усіх творчих майстернях, команда виборола третє місце.
Конкурсна програма зльоту складалась з «Туристсько-краєзнавчої вікторини», «Візитки команди» та захисту короткотермінового експедиційного дослідження за темою «І рушник вишиваний на щастя, на долю дала». Глибочани успішно представили творчі номери.
Ерудитам - учасникам
...
Читати далі - тисни тут