Коли ви вмирали, вам дзвони не грали,
Ніхто не заплакав за вами.
Лиш в чистому полі ревіли гармати,
І зорі вмивались сльозами.
(Михайло Курах, пісня «Тим, що впали»)
Вісімдесят років минуло з того незабутнього березневого дня 39 – го року, коли Закарпаття гордо, заявило на весь світ, що стало вільним.
15 березня 1939 року у місті Хуст на засіданні Сейму Підкарпатської Русі Карпатська Україна була проголошена незалежною державою. Однак вона проіснувала недовго, бо наступного дня була окупована гортіївською Угорщиною.
Бій відбувся на Красному полі, що неподалік Хуста. Сотні юнаків і дівчат полягли за незалежність молодої держави, а ще більше було розстріляних і закатованих у концентраційних таборах. На багатьох із них було покладено тавро «українських буржуазних націоналістів» уже в радянські часи. Такою драматичною і героїчною була доба Карпатської України та доля її учасників. Назавжди залишиться в пам’яті нащадків імена Августина Волошина і Василя Гренджі – Донського, братів Бращайків, Климпушів, Рогачів, Степана Росохи і Михайла Колодзінського, Августина Штефана і Зенона Коссака та багатьох інших, а їхні подвиги оспівані в піснях…
Вшановуючи пам'ять борців за волю, у 2009 році, у рамках відзначення 70 – річчя проголошення незалежності Карпатської України було започатковано проведення Відкритого фестивалю стрілецької пісні «Красне поле».
Цього року фестиваль святкував своє десятиріччя і зібрав поціновувачів патріотичної пісні з різних куточків України. За роки існування в ньому взяли участь сотні колективів та окремих виконавців.
Фестиваль щороку збирає та підтримує талановитих виконавців різного віку: як поважного, так і юних аматорів, - тому відіграє важливу роль у вихованні підростаючого покоління любові до рідного краю, його історичного минулого, сприяє формуванню національної свідомості, зміцненню української ідеї через українську народну пісню. І, що найголовніше, фестиваль сприяє культурній інтеграції Заходу і Сходу, Півночі і Півдня.
Сьогодні з висоти третього тисячоліття, ми можемо впевнено стверджувати, що завдяки Карпатській Україні світ більше дізнався про незламний та сильний духом український народ. Нині ми так само відстоюємо свою незалежність, як і молоді хлопці на Красному полі вісім десятиліть тому.
Р.S. Мені, як педагогу з багаторічним стажем роботи у позашкіллі, керівнику гуртків художньо – естетичного профілю, а саме: «Патріотична і туристська пісня», було надзвичайно цінно і приємно у складі дуету «Мелос» разом із викладачем теоретичних дисциплін Кам`янської музичної школи Наталею Чернухіною, двічі брати участь у такому колоритному, чудовому мистецькому заході. Адже при цьому збагачується особистий досвід, профе
...
Читати далі - тисни тут