Ми з вами живемо у складний і напружений час важких випробувань, коли через хибні моральні принципи, деградацію совісті людей українці знову опинилися на порозі нового етапу напруженої боротьби за своє існування.
Причиною нинішньої ситуації в Україні є духовне та моральне зубожіння, байдужість людей. Власне ці ж причини призвели до кризи екологічної. Ми скаржимось на погане повітря, неякісну воду, бруд на дорогах, погіршення здоров'я, неякісні продукти, вирубку лісів, підвищення тарифів на енергію... Але для того, щоб все це змінити, ми часто нічого не робимо. Ми вже навіть стали звикати до слів «екологія», «проблеми екології».
Але ж довкілля та екологічні проблеми – це те, що нас всіх об’єднує незалежно від партійної, мовної чи національної приналежності. Вода, яку ми п’ємо становить 70% маси людського тіла. Це стосується всіх без винятку.
Гіпотетично, ми всі дуже любимо природу і висловлюємо своє обурення шкідливими технологічними процесами, що забруднюють середовище, а водночас несемо сміття, зібране із подвір’я, скло, пластикові пляшки – весь непотріб до найближчої ріки, забруднюючи береги та русло. А потім дивуємося, чому хворіємо частіше, чому питна вода непридатна до вживання. І цих «чому?» з кожним роком стає більше. Наше ставлення до живої планети, на якій живемо, є свідченням, що не все гаразд у наших душах. Ми забуваємо про «закон бумерангу»: що віддав – те й отримав.
Вчені попереджають, що якщо люди не схаменуться, то вже через 50 років нам буде потрібна інша планета для існування.
Ось чому шкільна екологічна освіта справедливо проголошується «освітою з метою виживання людства». Її метою є сформувати в молодого покоління екологічну культуру.
В навчальних закладах нашого району досить добре налагоджена система неперервної екологічної освіти, в чому є велика заслуга начальника та методистів управління освіти Глибоцької райдержадміністрації.
Вчителі природничих та інших наук формують відповідальне ставлення до природи, уміння розв’язувати екологічні проблеми. Значну увагу педагоги приділяють якісному зростанню інтелектуальних та емоційно - вольових сил учнів, які забезпечують зацікавленість до вивчення природного довкілля, бажання брати особисту участь у подоланні екологічних проблем.
Результатом своєрідних «зелених» уроків є створення галерей кімнатних рослин, поповнення шкільних дендропарків новими видами декоративних та фруктових рослин, озеленення класних приміщень, очищення територій від побутового сміття. Учні нашого району є постійними активними учасниками і переможцями різних рівнів екологічних операцій та акцій: «Ліси для нащадків», «Галерея кімнатних рослин», «Парад квітів біля школи» та багатьох інших.
Не менш важливим аспектом екологічного виховання є проведення навчальних екскурсій, зокрема на самостійно розроблених вчителями екологічних стежинах, де вчителі виховують бережливе ставлення до природи, виробляють правила поведінки в природі.
Краєзнавчий матеріал, зібраний під час роботи на стежинах, береться за основу для написання науково – дослідницьких робіт МАН, екологічних конкурсів, навчальних проектів. Приємно, що така робота має високу результативність. Так, наприклад, вже протягом чотирьох років учні Глибоцького району завойовують призові місця на 3 і 4 рівнях Всеукраїнської олімпіади з екології, де головним чином оцінюється екологічний проект.
Провідну роль в екологічній освіті займають гурткова та факультативна робота. В навчальних закладах нашого району організовано роботу гуртків і факультативів екологічного напрямку, де виховується потреба в спілкуванні з природою.
Одним із завдань екологічної освіти є пропаганда екологічних знань, донесення до широких мас населення достовірної інформації про екологічну ситуацію. З цією метою в школах району успішно діють екологічні агітбригади, які також виділяються високою успішністю. Так, наші агітбригади вже кілька років поспіль є переможцями районного та призерами обласного етапів Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім».
Заслуговує на увагу досвід вчителів біології району по вихованню екологічної культури через співробітництво з Інститутом біології, хімії та біоресурсів ЧНУ.
Питання формування екологічної культури учнівської молоді через систему освіти та позакласної роботи сьогодні є важливим у підготовці екологічно свідомого покоління людей.
Сьогодні багато хто вважає, що на питання екології можуть впливати тільки політики, екологи або виробники. Але політикам поки що немає діла до таких «дрібниць». Екологи з сумом усвідомлюють, в якому стані знаходиться планета, але у них немає достатньо влади, щоб вплинути на що небудь. А виробники і не поворухнуться, поки не побачать вигоду.
Єдині, хто здатні що-небудь змінити – це ми самі. Можливо, ви пам'ятаєте легендарного Жака Кусто, який протягом 40 років вивчав морський світ і дуже переживав за його біорізноманіття. Так от, в кінці документальної передачі про нього звучала дивовижна пісня зі словами: «Що може один? Любити. Що може один? Сад посадити. Що може один? Світ змінити».
Я впевнена, що наші педагоги та учні є саме тими, хто буде любити, хто посадить сад і хто змінить світ.
|