Так називалась районна історико-краєзнавча конференція учнівської молоді, яку нещодавно провів Глибоцький центру туризму та краєзнавства в актовій залі місцевого ліцею. Цей захід приурочений 70-річчю визволення району, області, України від фашистських загарбників. Він також проводився в рамках участі у Всеукраїнській акції «А ми тую славу збережемо» відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України, рішення Національної спілки краєзнавців України та методичних рекомендацій Українського Державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.
Глибоцький ЦТКСЕУМ розробив умови проведення акції в навчальних закладах району. Вони передбачали різноманітні заходи: конференції, конкурси, експедиції, змагання, конференції, виставки на військово-патріотичну тематику, вшанування героїчного подвигу солдатів у роки війни, естафети пам’яті, збір матеріалів про пам’ятники Великої Вітчизняної війни в районі. Також наш позашкільний заклад надавав методичні поради, рекомендації педагогам та учням.
Отож, своєрідним звітом про проведену роботу в рамках першого етапу акції стала районна конференція, на якій учні з навчальних закладів району, вихованці туристсько-краєзнавчих гуртків представили пошуково-дослідницькі роботи. Всього було заслухано 22 роботи. У них учням та педагогам вдалося компактно, змістовно описати про свій населений пункт в роки війни, про воїнів-односельців, про традиції вшанування пам’яті полеглих та про шану і турботу до захисників Вітчизни, які живуть в їх селах.
Цінними у виступах учасників конференції було вдале і доцільне використання архівних документів, фронтових листів і фотографії, записаних розповідей, спогадів учасників бойових дій, дітей війни, працівників тилу.
З особливим хвилюванням й інтересом присутні слухали учасників Великої Вітчизняної війни Качуляка Василя Івановича з Глибокої, Лазурка Дмитра Федоровича і Гуцула Дмитра Миколайовича з Кам’янки.
Їх розповіді про участь у бойових діях, про патріотичний дух на фронтах війни вражали і педагогів й учнів, зміцнювали в них почуття єдності поколінь, почуття вдячності і шани до воїнів-визволителів. Тож вручені їм барвисті весняні квіти, цінні подарунки – свідчення цьому.
У ході конференції ведучі Андрій Чудієвич та Крістіна Карп наголошували, що особлива соціальна категорія людей у нашому суспільстві – це люди, які мають статус «Діти війни». Їм сьогодні вже понад 70. На їх долю випали безрадісне, голодне й холодне лихоліття в час війни. А після Великої Перемоги вони відбудовували країну і все життя трудились добросовісно й смиренно, цінуючи кожен мирний день. Про це учасники конференції дізналися з розповідей, спогадів Євгенії Дмитрівни Лопуляк та Ганни Антонівни Лопуляк.
Про значимість патріотичного виховання учнівської молоді та роль у цій благодійній справі Глибоцького центру туризму і краєзнавства говорили на конференції голова Глибоцької районної ради Ванзуряк Г.С. та голова Глибоцької районної ради ветеранів Фока П.В.
Зокрема, вони, які і всі учасники заходу, були вражені виставками фотогазет та пошуково-дослідницьких робіт, які наглядно свідчать, що за останні 15 років проводилась систематичне, змістовне дослідження героїчних і трагічних сторінок історичного минулого рідного краю.
Серед цих зібраних матеріалів часто можна прочитати прізвища педагогів, керівників гуртків, які з року в рік є наставниками учнів у написанні досліджень на військово-патріотичну тематику. Це Глевко В.М. (Молодійська ЗОШ І-ІІІ ст.), Чередарик В.В. (Луковицька ЗОШ І-ІІІ ст.), Яловко В.С. (Чагорська ЗОШ І-ІІІ ст.), Коваль Ю.С., Марчук К.І. (Глибоцька ЗОШ І-ІІІ ст.), Постевка Д.М. (Димківський НВК), Блуй С.Г. (Турятський НВК), Круліковська Я.І. (Горбівецька ЗОШ І-ІІ ст.), Боднарюк М.І. (Опришенська ЗОШ І-ІІІ ст.), Стрілак Н.П. (Глибоцький ЦТКСЕУМ), Юрковська Н.С., Іримеску В.К. (Корчівецька ЗОШ І-ІІІ ст.), Передерко К.А., Лук’ян Н.І., Топало І.К. (Старововчинецький ліцей), Федоренко І.С. (Михайлівський НВК), Топало Ю.Г. (Багринівська ЗОШ І-ІІІ ст.), Безпалько А.А. (Коровійська ЗОШ І-ІІІ ст.), Зеленівський Г.І. (Купський НВК №2), Карлійчук О.В. (Кам’янська ЗОШ І-ІІІ ст.).
Тематика учнівських виступів на конференції була різноманітна, змістовна і свідчила про значний обсяг зібраної інформації та ілюстрованих матеріалів. Наприклад, Євгеній Баловсяк з Михайлівського НВК представив пошуково-дослідницьку роботу «Україна в роки Великої Вітчизняної війни» (кер. Федоренко І.С.). Про визволення району в березні – квітні 1944 року та про пам’ятники воїнам-визволителям, землякам в різних населених пунктах розповів у своєму виступі учень Глибоцького ліцею Андрій Чудієвич.
Олександр Косташ з Чагорської школи ознайомив учасників конференції з роботою «Наш край в роки Другої світової війни». Значимість дослідження полягає в тому, що в ній зібрані списки і відомості про уродженців села, які брали участь в бойових діях в роки війни, які полягли на фронтах та які повернулися з перемогою додому.
«Солдат Великої Перемоги Качуляк Василь Іванович» - так називалась робота Ольги Коваль з Глибоцької ЗОШ І-ІІІст. У ній дівчина зібрала матеріали про фронтовий шлях земляка, записала його спогади, долучила ксерокопії нагород, фотографій, газетних статей про Качуляка В.І. Упродовж свого виступу вона також неодноразово підкреслювала, що солдат Великої Перемоги і в мирний час залишався людиною відповідальною, працьовитою: «І нині славний ветеран у строю. Вправний господар, поважний голова дружнього сімейства, мудрий порадник, шанована в краї людина» - зазначається в роботі Ольги Коваль.
У багатьох виступах
...
Читати далі - тисни тут