Василович Надія Іванівна вчитель української мови та літератури, Багринівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Тема: Ступені порівняння прикметників. Тренувальні вправи
Мета: Повторити та поглибити
знання учнів про групи прикметників за значенням, ступені порівняння
прикметників; шляхом виконання системи практичних завдань формувати вміння
визначати групи прикметників за значенням, розрізняти їх, правильно утворювати
форми ступенів порівняння прикметників, доречно вживати у мовленні; розвивати
пам’ять, увагу, мислення; виховувати відчуття краси природи, бажання її
зберегти.
Тип уроку: формування знань, умінь і навичок
Форма уроку. Брейн-ринг.
Обладнання:
підручник, картки самоаналізу та самооцінювання, таблиця,
мультимедійне обладнання, малюнки
Хід уроку
Слайд 1
Буду
я навчатися мови золотої
У трави-веснянки, у гори крутої,
В потічка
веселого,
Що постане річкою,
В пагіння зеленого,
Що зросте
смерічкою.
А. Малишко
І.
Організаційний момент
ІІ. Оголошення
теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слайд 2
1. Бесіда з учнями:
-
Яка це країна?
(Морфологія)
-
В якому будиночку цієї країни ми вже побували, кого з мешканців добре знаємо? (Іменник).
Учитель. Так, з іменниками ми вже добре знайомі. А сьогодні ми
з вами мандуємо
далі країною Морфологією ( Шум за
останньою партою ). А що за шум в
класі? Хто ви такі? Через що сперечаєтесь?
2. Рольова гра.
( Виходять
учні, що грають роль Іменника і Прикметника ).
Іменник: - Я ще раз говорю: «Я головний в нашій країні
Морфології!»
Прикметник: - Ну як ти не розумієш…
Учитель: - Не сваріться! Що у вас сталося? Хто ви такі?
Прикметник: - Я – Прикметник.
Іменник: - А я – Іменник. І я говорю, що я – головний у нашій
країні, а він не погоджується!
Прикметник: - Чому ти так вирішив?
Іменник (до учнів):
- А скажіть-бо, хто приносить найбільше користі нашій матері Мові? Безумовно,
я! Діти, ви ж учили, що без мене ніхто не мав би імені. Я даю назви всім
предметам, особам, істотам, подіям.
(До
Прикметника): - А ти хто такий???
Прикметник: Я
веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний;
Маю ступінь порівняння.
Я відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно.
Відповім я залюбки
На питаннячко – який?
Маю ознаку предмета,
Називаюсь я …
Учні: Прикметник.
Прикметник: - Ось бачиш, навіть учні мене знають. І ти, Іменнику,
маєш знати, що я в нашій країні маю такі ж права, як і ти. І без моєї прикмети
ти не був би такий гарний і зрозумілий. Я прикрашаю всіх осіб і всі предмети!
Іменник: - Ну для чого ти мені здався? Я і без тебе добре
впораюсь у мові!
Прикметник: - Перевіримо?
Іменник: - Ану!
Прикметник: - Відгадай загадку:
Хустина, клубок;
По
хустині катається, людям усміхається.
Іменник: - Хм… Не зрозумію ніяк… Діти, може ви знаєте?
Учні: -Ні.
Прикметник: - А якщо я прикрашу цю загадку собою:
Голуба
хустина, жовтий клубок;
По
хустині катається, людям усміхається.
Іменник: - То тепер зрозуміло: голуба хустина – небо, жовтий
клубок – сонце…
Прикметник: - Ну то як? Можеш обійтись без мене?
Іменник: - Певно, що ні… Будемо дружити і прикрашати мову
разом!
Учитель: - Добре, що ви знайшли спільну мову, займайте свої
місця, будьте керівниками наших команд на уроці.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
Учитель. Ось і перше випробування «Інтелектуальне», ми з вами перевіримо, які знання ви вже маєте про
прикметник.
бачимо над собою небо і сонце… Дві
невід’ємні частини природи, що дарують нам радість життя. Адже без сонячного
світла і тепла не можна уявити нашого життя. Але подивіться – чого не вистачає
сонечку? (на дошці – сонечко з написом
«Прикметник», але без проміння).
-
А промінці йому
додасте ви самі.
Слайд 3
«Мозковий
штурм» (робота в парах)
Кожна пара учнів отримує промінець, на
якому протягом 2 хв. записують все, що знають про прикметник. Через 2 хв. Учні
озвучують написане.
Учитель: Отже, певні знання про прикметник ви маєте. А сьогодні ми їх повторимо і поглибимо.
Слайд 4
ІV. Вивчення нового матеріалу
Слайд 5 1. Робота з таблицею
Слайд 6 2. Утворіть і запишіть вищий і найвищий
ступені порівняння
Точний, глибокий, новий;
охайний, тонкий, вигідний
3. Гра «Ти - мені, я - тобі»
З метою закріплення теоретичного
матеріалу, учні ставлять питання по темі до будь-кого з команди
V. Засвоєння теоретичного матеріалу в
процесі практичної роботи
Слайд 7-8 1. Гра «Визбирувач»
( Картка № 1. Ясен звичайний.)
Розгляньте ілюстрацію
цієї рослини. Прочитайте текст. Випишіть прикметники
Високі стрункі дерева, з благородною
поставою, з гордо піднятою головою-кроною, з міцним і глибоким корінням, адже
воно тримає гіганта заввишки до 40
м, із товщиною стовбура близько 1,5-2 м, - це оспівані в
українському народі ясени.
Зелені верхівки цих дерев завжди ваблять мандрівників.
У шелесті їхніх розлогих гілок вчувається щось оптимістичне, тож подорожній
ніби набирається сили, а в його душу вселяються спокій та надія. Стоять ясени
на сторожі, стійко витримуючи суворий поєдинок з потужними вітровіями та зі
стихіями.
Слайд 9-10 2. Гра «Відшукай слово»
(
Картка №2. Яблуня домашня.)
Розгляньте ілюстрацію. Розкажіть, що ви знаєте про цю
рослину. Прочитайте текст. Відшукайте в ньому прикметники, вжиті у формі
ступенів порівняння. Визначте ступінь порівняння, пояснити, як він утворений.
Яблуня – одна з найстаріших рослин на землі: її плоди
– яблука – описані ще в міфах про Геракла; з «яблука розбрату» почалася
Троянська війна; яблуня росла і висячих садах Семіраміди – одному із семи чудес
світу… У
нашій країні перші відомості про культуру яблуні сягають часів Київської
Русі,
коли при Ярославі Мудрому на території Києво-Печерської лаври було закладено
перший яблуневий сад. З нього й розпочався найбільш успішний хід яблуні по
Придніпров’ю, а згодом – по всій Русі.
3. Фізкультхвилинка
Якщо у словосполученні прикметник якісний – підніміть
руки вгору, відносний – розведіть у сторони, присвійний – присядьте.
Заяча нора, заяча шапка, весела розмова, ведмежий барліг, ведмежа шкура, материнська турбота, добра справа, батькова порада, пшеничне колосся, Петрів портфель, глибокий сніг.
VІ Творчі
вправи
1. Робота з підручником Вправа 257 с 150 Письмово біля дошки
2. Гра «Народна скарбничка» Вправа 262 Усно
Яким гребінцем голову не розчешеш? Яким ключем не можна відімкнути? Яке
місто в Україні має гладеньку назву? Якої риби в річках найбільше? Якою косою
не можна косити? Який вузол не можна розв’язати? Який годинник не має жодного
коліщатка?
Слайд 11-14 2. Творча робота
Розгляньте ще раз всі
карти із зображенням рослин нашої країни і складіть речення використовуючи
прикметники різних ступенів порівняння.
VІІ. Підсумки уроку Рефлексія.
1. Слово вчителя.
Я задоволена вашими
знаннями, адже ви змогли вдало застосувати їх на практиці. Недарма ж, мабуть, давньогрецький драматург Есхіл
казав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні».
І на кінець уроку
зверніть увагу на наш епіграф, знайдіть і випишіть прикметники з іменниками, визначте відмінок
Слайд15 2. „Незакінчені речення”
Сьогодні на уроці ми познайомилися із …
Найцікавішим на уроці було …
Мені запам’яталося…
VІІІ. Оцінювання.
Підбиття підсумків кожної команди. Визначення
команди-переможця. Виставлення відповідних оцінок за урок (учні самі визначають
внесок кожного члена команди в спільну роботу і пропонують свої оцінки).
ІХ. Домашнє завдання
1.
Опрацювати теоретичний
матеріал.
(152-153)
2.
Вправа 260
(слайди в завантаженому файлі)
|