Василович Надія Іванівна вчитель української мови
та літератури, Багринівської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
Тема: Народження та життя
фразеологізму
Мета: поглибити знання учнів
відомостями про джерела української фразеології, їх роль у мовленні; розвивати
вміння систематизувати й узагальнювати раніше вивчений матеріал; збагачувати
словник учнів новими фразеологізмами й крилатими висловами. Удосконалювати грамотне письмо, виховувати любов
до природи та навколишнього середовища.
Обладнання; ілюстраційний матеріал,
картки, словники.
Тип уроку: застосування знань,
умінь і навичок.
Міжпредметні зв’язки: природознавство,
образотворче мистецтво.
Слайд 1 Буду я навчатися мови
золотої
У
трави-веснянки, у гори крутої,
В
потічка веселого,
Що постане річкою,
В пагіння зеленого,
Що зросте смерічкою.
А. Малишко
Хід уроку
І. Організація класу. Вступне
слово вчителя.
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ.Мотивація навчальної
діяльності
Мова - то цілюще джерело. І живить воно нас, напуває протягом усього нашого
життя. То ж хай епіграфом нашого сьогоднішнього уроку будуть слова А. Малишка (
зачитую епіграф).
Ми з вами сьогодні здійснимо подорож. Яку? Про це
поступово ви дізнаєтеся протягом уроку. І нашу подорож ми розпочнемо з віршика
дитячого письменника Грицька Бойка « Веремій». Послухайте його і скажіть, чому
діти не розуміли дідуся? І чи вам все було зрозуміло?
Це дідусь хороший мій,
Звуть дідуся - Веремій.
Гак він дивно розмовляє,
Що попробуй - зрозумій.
В цирку був я з дідусем ,-
Ми там бачили усе:
І жонглера, і ведмедя
На швидкім велосипеді...
Я вертівся, - дід спитав:
- Ти прийшов ловити гав?
Через того самоката
Посварилися ми з братом,
Брат мовчав і я мочав,
А дідусь обох повчав:
- Що це ви розбили глека?
Так до бійки недалеко!
Братик плачучи сказав :
- Глека я не розбивав!..
Ну й дідусь мій Веремій!
Що він каже? Зрозумій !
Це лише початок вірша. Далі братик ще «шукав задні ноги», і «косу, що
найшла на камінь». А ви зрозуміли дідуся Веремія? ( орієнтовна відповідь учня:
діти тому не розуміли дідуся, бо він вживав фразеологізми.)
Слайд 2 Тема та мета уроку:
ІV. Вступні вправи
1. « Мозковий штурм» Що
ви знаєте про фразеологію і фразеологізми взагалі?
1.1. Що означають фразеологізми які ви
почули у вірші:
« ловити гав», «розбили глека», «шукав задні ноги», « найшла коса на
камінь»?
2.2. Які фразеологізми заховані у
цих питаннях?
-Що можна усе життя ловити, але не спіймати?(вітер)
- Що можна ламати без рук і без
будь – якого наряддя?(голову).
- Коли беруть ноги на плечі?(коли втікають)
2. Оголошення мети та завдань уроку
Як ви вже напевне зрозуміли
з віршика, який я вам прочитала, запитань на які ви дали відповіді, говорити ми
з вами будемо про фразеологізми
Слайд 3 Пояснення вчителя
Фразеологізм – неподільне, стійке словосполучення, яке можна замінити одним
словом. Прислів’я, приказки, крилаті вирази, афоризми – різновиди
фразеологізмів. Прислів’я –синтаксично закінчений образний вислів, що має
повчальний зміст. Приказка – образний вислів, але без повчального змісту. Крилатий вираз – влучний вислів літературного
походження. Афоризм – будь-яка узагальнена думка, висловлена стисло у дуже
виразній формі. Робота з таблицею
V. Пробні та тренувальні вправи
Слайд 4 - 19 Гра «Зоофразеологія»
V. Творчі вправи
Пропоную вам завдання
для кмітливих і творчих. ( Поділ на групи за кольором
стікерів.
Перша група за жовтим столом завдання надруковане на жовтих листках,
друга група за синім столом - завдання надруковані на синіх листках.)
1. Гра «Дослідники» З'ясувати
походження фразеологізмів.
Перша група
- пекти раків; В сім'ї вольній,
новій ;сім раз відмір, а раз відріж.
Друга група
- грати
першу скрипку; старий, як світ; ахіллесова п'ята.
2. Гра «Намалюй фразеологізм»Творче завдання:
намалювати пряме і переносне значення фразеологізму
« Пекти раків», «розбили глека», «рахувати ворон». «брати
ноги в руки»
Слайд 20
Вчитель Збагачення
та оновлення фразеології
Світ фразеології - що безкрає
море. Скільки глянеш - набігають одна на
одну хвилі фразеологічного безмежжя, тремтять,
переливаються. А там народжуються все нові й нові і, зливаючись докупи в якийсь чудовий гомін,
знову й знову розпадаються на окремі хвилі - вислови.
Час убиває
фразеологізми, але час і народжує їх. Під тиском часу і впливом нових соціальних
умов старі фразеологічні образи змінюються
і наповнюються новим змістом , всебічно відбивають наше сьогодення. В
українських фразеологізмах вигадливо переплелося національне й чуже,
споконвічне й нове. А з появою нових професій, явищ виникають нові фразеологізми.
VІ. Підбиття
підсумків.
Слайд 21
VІІ.
Домашнє завдання.
Слайд 23
Написати
твір - мініатюру за одним із фразеологізмів:
«Знання багато місця не займає»
« Сім
раз відмір – один раз відріж» Слайд 23 Послухайте поетичні рядки В.
Забаштанського
Як нема без зірок небозводу, Як
блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
І народу без мови нема.
Хочу
щоб ви їх запам'ятали і взяли як пораду у життя.
(слайди в завантаженому файлі)
|