Тема: Складнопідрядні речення з
підрядними означальними і з'ясувальними
Мета: сприяти формуванню знань, умінь і навичок з визначення
виду СПР; націлити на поглиблення
знань учнів про підрядні
означальні і з’ясувальні речення, формувати навички розпізнавання підрядних
означальних і з’ясувальних серед інших видів підрядних речень, забезпечити
формування навичок організації самостійної пізнавальної діяльності
структурування навчального матеріалу в логічній послідовності; розвивати
навички критичного мислення; сприяти формуванню творчих здібностей учнів; розвивати критичне мислення; за допомогою
мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати любов та уважне, бережливе
ставлення до рідної мови, до природи
Очікувані
результати
Учні повинні знати:
-
визначення та
особливості підрядних означальних і з’ясувальних
речень;
-
сполучники та
сполучні слова, характерні для даних видів речень.
Учні повинні уміти:
-
розпізнавати
підрядні означальні і з’ясувальні речення
серед інших видів СПР;
-
аналізувати
підрядні означальні і з’ясувальні речення;
- виявляти
проблеми у вивченні теми, знаходити шляхи їх вирішення
-
організовувати
самостійно процес набуття знань.
Тип уроку: формування знань, умінь і навичок
Форми
організації пізнавальної діяльності:
парна, індивідуальна.
Методи: робота з підручником, частково-пошуковий
Обладнання: підручники, картки самоаналізу та самооцінювання, опорні схеми, мультимедійне обладнання, DVD-програвач
Слайд 1 Хід уроку
Дрімає білий ліс, мов чарами повитий,
А місяць із небес алмази сипле скрізь.
І сяйвом облива зимові сніжні квіти…
Дрімає білий ліс.
М. Рильський
І.
Організаційний момент
1. Інтерактивна вправа «Криголам»
Слайд
ІІ. Оголошення
теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
-
Які завдання
стоятимуть перед нами на уроці?
Інструктаж
вчителя про самооцінювання в кінці уроку.
ІІІ Актуалізація опорних знань. „Мозковий штурм”.
Слайд 2 Один
учень проводить опитування.
Приблизні питання:
-
Яке речення
називається складним?
-
Які групи
складних речень вам відомі?
-
Яке речення
називається безсполучниковим?
-
Яке речення
називається сполучниковим?
-
Види
сполучникових речень?
-
Яке речення
називається складносурядним? (Приклад)
-
Яке речення
називається складнопідрядним? (Приклад)
-
Які види
складнопідрядних речень ви знаєте?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Слайд 3 1. Робота з таблицею
2. Робота з підручником Вправа 128. (3 групи по 2 реч.)
V. Засвоєння теоретичного матеріалу в
процесі практичної роботи
Слайд 4 1. Конструювання
речень.
Перебудувати прості
речення з дієприкметниковими зворотами
на СПР з підрядними означальними.
1.
Вже було видно
гори, вкриті білими снігами.
2. Аж до самого небосхилу розляглося засипане
снігом поле.
3. Зачарованим велетнем стояв ліс, опушений весь
інеєм білим.
Слайд 5 2. Проблемне
завдання
Уважно роздивіться подані
речення. З’ясуйте різницю між означальним і займенниково-означальним реченнями.
Означальне
|
Займенниково-означальне
|
1. Людина, що про
здоров’я дбає, без шуби взимку не
гуляє
|
2. Той, хто про здоров’я
дбає, без шуби взимку не гуляє
|
Висновок. У займенниково-означальних підрядне речення пояснює
член головного речення, виражений займенником той, такий, все, кожний, вжитим у
значенні іменника.
Питання:
хто саме? що саме?
Довше живе той, хто береже
своє здоров’я.
Слайд 6 3. Розподільне письмо (3 групи по 2 реч.)
Виписати речення підрядними
означальними (1), займенниково-означальними(2), з'ясувальними(3) Побудувати схеми. Розставити розділові знаки
1.Але таку цінити
треба старість яку тривога точить, а не заздрість. 2.Важливо щоб люди тебе
зрозуміли. 3.Хто правду любить той наш
брат. 4.Я з вами згоден що людині життя дається тільки раз. 5. Усе що жить нам
заважає зумій одкинути в путі. 6.Стояла та досвітня пора коли небо ховає в
обіймах гори і ще спить на вершинах
Слайд 7 4. Творче моделювання(3 групи по
3 реч.)
До поданих головних частин додати підрядні означальні.
Записати змо-
дельовані складнопідрядні речення.
1.
Я знову задивляюсь у твої очі, що ... . 2. Навколо було багато квітів, які ...
. 3. Я чекаю на той день, коли ... . 4. Є слова, котрі ... . 5. Я хочу жити в
такому світі, де ... . 6. Надумано, негадано забігла в глухомань, де ... . 7.
В'яне серце моє од щасливих очей, що ... . 8. Несу любов свою здалека, яку ...
. 9. Піснями і танцями вітали наші предки природу, що ....
V Закріплення
вивченого
Слайд 8 1. „З
народних уст” – усно вибрати складнопідрядні речення займенниково-означальні.
Яка пшениця, така й паляниця.
Страшна зима, як дров нема.
Хто має розум, той не їде
зимою возом.
Зима спитає, де ти був
улітку.
Яка пташка, таке й пір’я.
Слайд 9-13
2. Релаксація
3. Робота з підручником Вправа 133 с 79 Усно
4. Робота з підручником Вправа 136 с 80 (3 групи по 2 реч.)
Слайд14 5. Скласти речення за поданими схемами. (3 групи по 2 реч.)
1. [ Все , (що
), ]. [ ], (який ).
2. [ Той , (хто
), ]. [ , (яка ), ].
3. [ ], (що ). [ Ті , (хто ), ].
VІ Підсумок
уроку
Слайд15 „Незакінчені
речення”
Сьогодні
на уроці ми познайомилися із …
Найцікавішим
на уроці було …
Мені запам’яталося…
VІІ Домашнє
завдання
1.
Опрацювати
теоретичний матеріал. (75=81)
2.
Вправа 134
3. Написати твір-мініатюру „Зимовий день” (5-6 речень з підрядними означальними і з'ясувальними).
(слайди в завантаженому файлі)