Хотіли жити. Бути гідними людьми.
Хотіли Батьківщини не зрікатись.
Під соснами у лісі полягли.
Не пожаліли навіть віру кати.
Все залишили - хату і рідню.
І важко напрацьовані пожитки.
Відчувши сердцем горе і війну. Пішли.
Щоб рідну землю залишити.
Чи йшли самі. Чи хтось підговорив?
У той чорний день піти їм до границі.
Упав першим той хто Хрест ніс у руці.
Їх нелюди чекали у тихім лісі.
І діточок тримали матері.
Життя маленькі ніжно пригортали.
Скосили кулі всіх їх до землі.
Батьки дітей собою прикривали.
Не захистили їх від смерті хоругви.
Церковний хрест не врятував від люті.
Чи були, хто стриляв тоді, людьми?
Цей чорний біль земля вже не забуде.
Мовчання в лісі. Та, таке болюче!
Лиш безголосо там хрести кричать.
І плачуть сосни. Не забудьте люди!
Забуті сльози всіх нас спопелять.
автор: зав.бібліотекою с. Просіка Родіка Зегря
|
Сьогодні, 1 квітня, у Тереблеченській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбувся загальношкільний урок пам’яті присвячений трагічним подіям 1 квітня 1941 року у Білій Криниці. Учні 8 класу, підготовлені вчителем історії Габор Ганною Іванівною, презентували зворушливі матеріали та вірші про ті злощасні події.
Вони розказали учням 5- 11 класів, як у березні 1941 р. в селах Глибоцького та Сторожинецького районів невідомі особи агітували мешканців йти в Румунію, заявляючи, що нібито 1 квітня буде відкритий кордон та всі бажаючі зможуть безперешкодно перейти його. Люди повірили, сформувалася колона з кількох тисяч осіб, серед яких були і молодь, і літні люди. Величезна колона рухалася з церковними хрестами та хоругвами. На кордоні першу чергу з кулеметів та автоматів дали в повітря, а далі стріляли у всіх без розбору. Очевидці трагедії розповідають, що розстріляні тіла просто присипали землею, як це робили німці в Бабиному Яру. Й не всі були вбитими. Можна було спостерігати, як ґрунт «здіймався» од порухів ще живих людей. Однак вони так і залишились заживо похованими...
До цієї пам’ятної дати прес-центр школи видав спеціальну стіннівку про трагедію румунів Буковини із зображенням пам’ятного знаку, що встановлений на місці розстрілу, що знаходиться за два кілометри від лінії сучасного україно-румунського кордону.
ЗДВР Чупрун В.Л.
|
Місяць квітень проходить під егідою синьої стрічки, яка є символом боротьби з насильством над дітьми. Жорстоке поводження та зловживання дітьми в родині визначається сьогодні як головна причина дитячого травматизму та смертності в усьому світі. Як правило, насильство стосується найвразливіших членів родини, а отже категорією, яка найбільш потерпає від сімейного насильства (як прямо, так і опосередковано) стають діти. Для того, щоб привернути увагу до даної проблеми соціальний педагог Глибоцької ЗОШ І-ІІІ ст. Цуренко Н.Г. провела у 5–у класі заняття з елементами тренінгу «Ми звільнимо світ від насильства».
Учні 7-го класу підготували міні-презентації на тему: «Ми за дитинство без насилля, ми за дитинство з посмішкою».
Учні 6-го класу стали учасниками диспуту: «Тілесні покарання дітей: ефективний засіб виховання чи порушення прав дитини?».
Проведені заходи змусили задуматись над тим, що кожен із нас може зробити для того, щоб розірвати коло жорстокості і насильства, змінити світ на краще.
|
Найдорожче в людині – це життя. Воно дається один раз, і прожити його потрібно так, щоб не було нестерпно боляче за безцільно прожиті роки, щоб не палила ганьба, за підленьке і дріб’язкове минуле…..
- М. Островський
Саме такими словами практичний психолог Купського НВК №2 Ванзуряк Анна Василівна почала виховну годину з учнями 8 класу на тему «Життя людини - найвища цінність». Під час заняття діти успішно засвоїли теоретичний матеріал про життя, сенс життя. Були використані такі вправи: «Життя це…», «Сенс життя», «Лист до себе в майбутньому ». Діти переглянули презентацію про життя. Година спілкування завершилась притчею.
Заступник директора з НВР Кирстюк О.М.
|
Під час канікулярного періоду 25 березня учні Глибоцького ліцею на чолі з вчителем фізичної культури Лупуляк А.М. та керівником гуртка «Спортивний туризм» Сандулом Д.В. здійснили одноденну подорож по Сокільському хребту.
За легендою, назва хребта Сокільський, як і села Соколівка, — походить від соколів, які здавна гніздилися в тих краях.
Сокільський хребет — частина Покутсько-Буковинських Карпат у межах Косівського району Івано-Франківської області. Загальна протяжність — 15 км., максимальна висота — 940 м. Хребет бере початок в Соколівці і закінчується в селі Тюдів. Сокільський, як іПисаний Камінь, користується великою популярністю серед туристів, — як мешканців Косівщини, так і гостей з інших міст.
Піший маршрут є досить простий і легкий. З вершини хребта відкриваються чудові краєвиди на Ігрець, Хоминський та Писаний камінь. Серед цікавинок – велика кількість мальовничих пісковикових скель (висотою до 40 м.).
Дорогою до скель ми мали змогу побачити надзвичайно рідкісну тварину занесену до Червоної книги України, саламандру плямисту.
Склад групи:
Тєлегіна Варвара – 1- В клас
Лупуляк Ксенія – 1-В клас
Костенюк Ольга – 6-Б клас
Тєлєгін Кузьма – 3-Б клас
Ткач Дмитро - 6-Б клас
Лупуляк Ольга - 6-Б клас
Тєлєгін Яків -10 фіз.-мат. клас
Проданюк Вадим - 6-Б клас
Гаврилюк Христина - 5-Б клас
Гаврилюк Богдан - 6-Б клас
|
Вже стало відомо про перші успіхи наших учнів у ІV (державному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін – Цибуляк Владислав, учень Кам’янської ЗОШ І-ІІІ ст., здобув ІІІ місце з географії (вчитель Божескул Любов Василівна), Славута Богдан, учень Глибоцького ліцею, приніс в скарбничку району ІІ місце з екології (вчитель Гаврилюк Наталія Іванівна), Тодерян Діана, учениця Коровійської ЗОШ І-ІІІ ст. виборола ІІІ місце з педагогіки та психології (вчитель Флюндра Юлія Василівна)
Щиро вітаємо переможців та їхніх вчителів-наставників. Шановні учні, ви – майбутнє нашої держави. Бажаємо вам нових відкриттів, творчих задумів, цікавих проектів, вдалих наукових експериментів, міцного здоров’я та щастя. Ми пишаємося вашими успіхами, бажаємо, щоб вами захоплювався весь світ!
|
У Білі Криниці
У лісі густому не видно могил…
Весь ліс то могила одна.
Високі ялинки як свідки стоять,
Та слів не знаходять - навкруги.
Тихо по лісу ступаю - і страх обіймає,
Як по кістках іду - гілля тріскоче
Шелест листя душу розриває
Якби я зрозумів про що воно шепоче?
Час летить невпинно, летять роки
І мені так жаль:
Що народився я тепер, а не тоді,
І за рідну землю не зміг я померти.
У лісі густому птахи співають,
Спів їх незвичний - ніби ридають,
Якби вміли птахи говорити
Стільки цікавого розповісти б змогли.
У Білій Криниці - білі лише дідусі,
Усе решта - чорне, і земля і небо!
І роса тут чорна, колір хліба теж.
З неба падають гіркі сльози правди…
Василь Бику, переклад-Доріна Препеліца
Нам буковинцям вистачає веселих і приємних свят та подій. Але поряд з ними є у нас, на жаль, і багато сумних та трагічних подій. Одна з них - це трагедія у Білій Криниці (Варниця), що на Глибочині. Саме 1 квітня 1941році за наказом більшовицької партії тут було розстріляно чимало наших людей.
Від тих часів минуло багато років, але кожної весни на початку її другого місяця ми про це згадуємо.
Щороку у Білій Криниці проводяться панахиди, мітинги, покладання квітів до пам’ятника, звучать вірші та спогади.
Декілька років тому я випустила з-під друку книгу «Біла Криниця - біль наших сердець», де друкувала вірші наших поетів, присвячені цій трагічній сторінці історії життя нашого народу.
Сподіваємось, що теперішнє покоління не забуде героїчний і трагічний вчинків дідів та прадідів, які віддали свої життя за наш мир.
Елеонора Скіпор
…»Отак і ви прочитайте,
Щоб не сонним снились,
Щоб неправди всі розкрились
Високі могили
Перед вашими очима .
Щоб ви розпитали
Мучеників. Коли?
За що розпинали?... «
Тарас Шевченко
|
31 березня в управлінні освіти Глибоцької РДА відбулась чергова нарада при начальнику управління освіти.
«Стартувала завершальна четверть навчального року. Попереду-підготовка до підсумкових контрольних робіт, ДПА. Необхідно відповідально поставитись до організації навчання у цей період » ,- зауважив Василь Григорович. Також начальник управління освіти розповів про основні питання, які прозвучали на нараді в РДА: необхідність жорсткої економії бюджетних коштів; ініціативи мешканців району щодо благоустрою населених пунктів; про стан доріг у районі; про збір коштів на підтримку збройних сил України; про запропоновані у районі помешкання для біженців з Криму. «Бути не пасивними спостерігачами, а активними учасниками всіх подій»,-закликав начальник управління освіти. В.Г.Швець повідомив, що протягом квітня відбуватимуться громадські слухання з організації харчування у закладах освіти району та в зв`язку з цим дав ряд доручень відповідальним особам. 1 Квітня мешканці району згадують трагічні події, що сталися в урочищі Варниця. Керівник освіти району запросив на мітинг-реквієм до Білої Криниці усіх небайдужих, зауваживши, що пам`ятний знак на місці трагедії збудовано за благодійні внески педагогів району.
Василь Григорович відзначив якісний організаційний рівень проведення атестації педагогічних працівників району, висловивши подяку Митранюк Н.А., методисту з атестації. Також начальник подякував директорам шкіл, які забезпечили перевезення учасників 4 етапу учнівської олімпіади з німецької та французької мов у Чернівцях.
Заступник начальника управління освіти Цуркан Інна Юріївна озвучила план роботи на тиждень, ознайомила присутніх з заходами, які будуть відбуватися протягом тижня. Також Інна Юріївна повідомила, що 11 квітня відбудеться Колегія управління освіти райдержадміністрації на базі Глибоцького ліцею. На Колегію виносяться питання :
- про стан викладання та результати моніторингу рівнів навчальних досягнень учнів ЗНЗ району у 2013/2014 н.р. з румунської мови та літератури;
- про підсумки участі учнів ЗНЗ району у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з навчальних дисциплін;
- про стан розвитку дошкільної освіти в районі.
Голова райкому профспілки працівників освіти Лазурко Світлана Іллівна подякувала всім присутнім за допомогу в підготовці та проведенні районного етапу фестивалю працівників освіти «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», який відбувся 26 березня. Завідувач РМЦ Намака Олеся Сидорівна прозвітувала про заходи, які відбулися впродовж минулого тижня.
Директор ДЮСШ Стрельчук Прокіп Григорович доповів, що у Глибоцькому районі пройшов перший етап чемпіонату України з баскетболу 3х3 серед команд юнаків і дівчат загальноосвітніх навчальних закладів, також було проведено змагання з фут - залу серед ЗНЗ району, учні яких відвідують секції футболу Глибоцької ДЮСШ під назвою «Весняний пролісок» .
Директор ЦТКСЕУМ Дудка Анатолій Петрович розповів про участь в обласному етапі олімпіади Юних краєзнавців, звітував про успіхи вихованців центру. Анатолій Петрович доповів, що проводяться ремонтні роботи та благоустрій в туристсько- оздоровчому наметовому таборі «Райдуга».
Директор БТДЮ Ванзуряк Наталя Василівна повідомила, що Глибоцький БТДЮ бере активну участь в обласних конкурсах та здобуває призові місця, зокрема за минулий тиждень вихованці закладу принесли в скарбничку нашого району 7 призових місць.
За підсумками наради дано ряд доручень.
|
|