Субота, 28.11.2020, 01:24Ви увійшли як Гість
Група "Гості"RSS
Освітній простір Глибоччини


          Головна                    Мій профіль          Вихід
Вхід на сайт

Наше планування
ЗНО 2019-2020
Олімпіади 2020
Закон "Про освіту"
Дошкільна освіта
Ліцензування
Меню сайту
Крилаті вислови
На сайті працюють

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
На сайті працювали
Вік сайту
Команда сайту
Архів записів
Головна » 2017 » Жовтень » 27 » Ziua școlii la Voloca
21:21
Ziua școlii la Voloca

     La 26 octombrie 2017 s-au împlinit 520 ani de la lupta crâncenă din Codrii Cosminului,luptă în care Ştefan cel Mare s-a dovedit a fi un excelent conducător de oşti, un apărător neclintit de identitate națională românească,biruind cu oastea sa armata poloneză condusă de regele Ioan Albert. Aceste meleaguri legendare şi astăzi ne inspiră curaj,devotament,descoperă firea noastră de moştenitori ai marelui domnitor Ştefan cel Mare. Anume în această zi in frumoasa comună Voloca pe Derelui s-a sărbătorit ziua şcolii. La această sărbătoare au fost prezenți multstimați oaspeți împreună cu reprezentanții presei româneşti. După întâmpinarea oaspeților elevii au petrecut unele manifestări în fața bustului lui Ştefan cel Mare,la care au fost depuse flori, după care a urmat un concert festiv, care s-a petrecut la casa de cultură, pregătit de elevii şcolii din Voloca. Acest concert a inclus cântece,dansuri,scenete şi recital se poezie,descoperind talentul şi creativitatea elevilor noştri. Ziua şcolii a fost petrecută la un nivel înalt, elevii noştri demonstrând din nou faptul, că volocenii sunt oameni talentați,ospitalieri, buni gospodari şi nu în ultimul rând păstrători ai tradițiilor şi obiceiurilor româneşti. Şcoala medie de cultură generală din Voloca în orice clipă,în orice moment vă aşteaptă cu brațele larg deschise, zicându-vă "Bine ați venit". La mulți ani şcoala noastră dragă!!!!

 

 

Переглядів: 294 | Додав: Ulia_RMC | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук

Підсумки

Юна Еліта

Фінанси

ЛМТ

Реєстрація ДНЗ

Сокіл "Джура"

Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
«  Жовтень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Пройди тестування

SMS листування

Copyright MyCorp © 2020